ARCHIWUM

Amatorski występ artystyczny

obraz-010

30 sierpnia w naszym warsztacie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Jeden z naszych kolegów postanowił dać krótki występ artystyczny. Spotkanie odbyło się po pierwszej przerwie śniadaniowej o godzinie 11 w pracowni artterapii. Na koncert został zaproszony kierownik warsztatu, instruktorzy i wszyscy uczestnicy WTZ. Piotrek Żurek przyniósł dwa instrumenty. Gitarę elektryczną i theremin. Gitara miała kilka pokręteł, za pomocą których można było ściszać lub wzmacniać dźwięk. Theremin, muszę powiedzieć, to niezwykłe urządzenie. Składa się z głośnika i wzmacniacza. Najważniejszą rolę w tym instrumencie odgrywają dwie metalowe anteny, które służą do wydobywania dźwięku. Aby zagrać na thereminie, trzeba podnosić i opuszczać ręce, przybliżać i oddalać, falować palcami. Piotrek dał popis swoich możliwości i pierwszym utworem, który zaprezentował był utwór Czerwonych Gitar „Ładne oczy masz”. Potem zagrał fragment piosenki Tadeusza Nalepy „Kiedy byłem małym chłopcem”. Występ Piotrka bardzo nam się podobał. Nawet pan kierownik był pod wielkim wrażeniem. Na zakończenie paru naszych kolegów spróbowało zagrać na thereminie. Z początku byli nieśmiali, ale po chwili już pewnie i odpowiednio poruszali rękami, aby wydobyć z instrumentu niezwykłe dźwięki.
– Gra na thereminie przypomina mi odgłosy delfinów – powiedział jeden ze słuchaczy.
Myślę, że warto robić to, co się lubi. Dzięki temu rozwijamy swoje zdolności, z których czerpiemy korzyści i satysfakcję. Sam warsztatowy artysta stwierdził na zakończenie:
– Gram zarówno na gitarze, jak i na thereminie po to, żeby zapomnieć o kłopotach. Również z tej racji, aby na mój koncert mogli przyjść ludzie, którzy lubią i potrzebują takiej muzyki.
Łukasz Kwaśny

obraz-013

obraz-025

obraz-030

obraz-032

obraz-040

obraz-020

obraz-038

fot. uczestnicy pracowni dziennikarskiej i fotografii