ARCHIWUM

U seniorów

W środę 18 września uczestnicy pracowni dziennikarskiej wybrali się z wizytą do seniorów Katolickiego Domu Opieki „Józefów”. Spotkanie odbyło się w lokalu przy ulicy Bohaterów Warszawy w Bielsku-Białej.
Przed spotkaniem z seniorami przygotowaliśmy kilka naszych warsztatowych gazetek i publikacje „Ślimak z papieru” i „Miłoszenie”. Pogoda tego dnia była kapryśna. Chwilami padał deszcz, a chwilami świeciło słońce. Do lokalu przy ulicy Bohaterów Warszawy dotarliśmy dość szybko, ponieważ miejsce to znajduje się niedaleko naszego warsztatu. Zaproszono nas do jednej z sal, w której czekali już seniorzy.
– Zapraszamy! Zapraszamy! – powiedziała z radością jedna z opiekunek.
– Przyszliśmy do was, ponieważ chcieliśmy się podzielić owocami naszej pracy. Każdy z nas przeczyta państwu jeden tekst – powiedziała pani Jola.
Prezentację tekstów rozpoczął Łukasz. Przeczytał brajlem swój tekst o ciszy z publikacji „Ślimak z papieru”. Seniorzy z zaciekawieniem przyglądali się jak Łukasz przesuwał palce po wypukłych kropkach. Jedna z pań zapytała:
– Długo uczyłeś się tego pisma?
– Cztery, pięć lat. Najpierw uczyłem się na tabliczce brajlowskiej, która miała specjalne prostokątne okienka, do których wkładało się specjalne dłutko. Dopiero później zacząłem się uczyć pisać na maszynie brajlowskiej– odpowiedział.
Najwięcej emocji wzbudziło czytanie listów do mamy.
– Piękne i bardzo wzruszające – powiedziała ze łzami w oczach jedna z seniorek.
Zaprezentowaliśmy jeszcze kilka wierszy.
– Ja bym tak nie potrafiła napisać. Ładne – mówiła z uśmiechem starsza pani.
Pani Jola zaproponowała, aby seniorzy obejrzeli naszą gazetkę „Tornado”.
– Myślimy już o nowej publikacji. Niestety musimy się już pożegnać. Było nam bardzo miło spotkać się z państwem. Dziękujemy za poczęstunek. Zapraszamy do nas – dodała.
Łukasz Kwaśny

fot. Marcin Witos