ARCHIWUM

Wycieczka po Olszówce

obraz-056

W środę 7 września grupa dziennikarska Warsztatu Terapii Zajęciowej „Jesteś Potrzebny!” wybrała się na wycieczkę do Olszówki, dzielnicy Bielska-Białej.
– Pan Jacek Zachara, prezes Stowarzyszenia „Olszówka” był naszym przewodnikiem. Opowiadał o zabytkach znajdujących się na terenie Olszówki. Do dzisiaj zachowały się wille letniskowe. Niektóre z nich są pięknie wyremontowane, niektóre niestety niszczeją. Udaliśmy się w stronę Dębowca. W okolicach tego popularnego szczytu górskiego było dawniej pastwisko dla owiec, remiza strażacka, cmentarz niemiecki, restauracja. Dzisiaj w tym miejscu jest parking, camping i zrujnowane, zaniedbane budynki. Na zakończenie wyszliśmy na Dębowiec. Odpoczęliśmy. Zjedliśmy śniadanie. Drugim etapem wycieczki będzie następnie Cygański Las – opowiadał Rafał.
– Przewodnik pokazywał nam stare fotografie. Na tych zdjęciach można było zobaczyć jak kiedyś wyglądała Olszówka. Opowiadał o twórcach związanych z Cygańskim Lasem, takich jak  Herta Karasek-Strzygowski, Erwi Homa, Jakub Glasner. To dzięki ich rysunkom i obrazom wiemy, jak żyli i ubierali się mieszkańcy Olszówki. Zobaczyliśmy Diabelski Młyn. Kiedyś to miejsce chętnie odwiedzało wielu artystów. Dziś znajduje się tu hodowla pstrągów – powiedział Kuba.
Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej świętuje w tym roku 30-lecie swojej działalności i właśnie z tej okazji przygotował kilka wycieczek. Wiedzę zdobytą podczas tych turystycznych spotkań będzie można wykorzystać 23 września podczas kolejnego Pikniku Jesiennego organizowanego przez SPZOZ.
Rafał Pawlus        

obraz-010

obraz-015

obraz-014

obraz-034

obraz-042

obraz-087fot. Jakub Baszak, Jolanta Górny