ARCHIWUM

Zwiedzanie zamku

DSC02818

18 maja uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej ,,Jesteś potrzebny!” mieli okazję zwiedzić Zamek Książąt Sułkowskich – najstarszą i największą zabytkową budowlę Bielska-Białej. Na pierwszym piętrze z ciekawością obejrzeli między innymi Zbrojownię, Salon Muzyczny, Salon Biedermeierowski, Salę Niebieską, Salę Oliwkową. Na ścianach komnat wyeksponowano najciekawsze przykłady malarstwa polskiego i obcego, artystów związanych z Bielskiem, Białą i okolicami. W zabytkowych salach można podziwiać ciekawe meble, tkaniny, wyroby ze szkła, porcelany, srebra. Na parterze w dwóch pomieszczeniach znajduje się Galeria Zamkowa, gdzie prezentowano sztukę współczesną. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i poddawany gruntownym pracom konserwatorskim. Uczestnicy pełni wrażeń i poczucia mile spędzonego czasu, wrócili do warsztatu.
– Szliśmy po schodach. Po czerwonym dywanie. W pokoju myśliwskim widziałam broń myśliwską, rzeźby i poroża zwierząt. W salonie muzycznym stał fortepian. Tu odbywają się koncerty. Bardzo mi się podobało na zamku – opowiadała Asia, uczestniczka WTZ.
– Obecnie zamek  jest główną siedzibą Muzeum  Bielska –Białej. Wieczorami zamek jest pięknie oświetlony. Polecam  wszystkim bielszczanom, żeby odwiedzili nasz pięknie odrestaurowany zamek – dopowiadał Jakub.
Rafał   

DSC02816

DSC02809

DSC02823

 fot. uczestnicy pracowni dziennikarskiej i fotografii