ARCHIWUM

Czas na łzy i wspomnienia

W Warsztacie Terapii Zajęciowej „JESTEŚ POTRZEBNY!” 21 lutego gościliśmy rodziców i rodzeństwo zmarłego Łukasza Błońskiego. Spotkanie rozpoczęto emisją filmu zatytułowanego „Łukasz – ważne, żeby było idealnie”, który został stworzony i zmontowany przez pracownię dziennikarsko-fotograficzną oraz przez instruktora tej pracowni Krzysztofa Tusiewicza. Instruktorzy, uczestnicy warsztatu oraz rodzice i dwóch braci wspominali Łukasza. Opowiadali, jakim był wyjątkowym człowiekiem, wzorem do naśladowania, pozytywną postacią. I tu pojawiły się łzy i duże wzruszenie. Jeden z braci pokazał zdjęcia zmarłego, kiedy był jeszcze zdrową, pełnosprawną osobą. Uczestnicy pracowni dziennikarskiej przygotowali krótkie teksty opisujące osobę Łukasza, które były czytane na spotkaniu. Rodzina wraz z kierownikiem warsztatu Jolantą Kajmowicz-Sopicką i instruktorami zwiedzili pracownie: fotograficzną i sztuki użytkowej, w których Łukasz zostawił mnóstwo swoich prac. Były to ciekawe fotografie zrobione w plenerze oraz kolorowe witraże i prace wykonane z ceramiki. Warsztat terapii zajęciowej podarował rodzicom jedną z prac naszego bohatera, która zajęła drugie miejsce w konkursie plastycznym zatytułowanym „Rodzina-refleksje” oraz pięknie oprawione fotografie syna i wyżej wymieniony film. Spotkanie było bardzo wzruszające. Dawało do myślenia, jak bardzo kruche jest życie.
Renata

Wzruszające spotkanie
W sali artterapii Warsztatu Terapii Zajęciowej „JESTEŚ POTRZEBNY!” 21 lutego odbyło się spotkanie ku pamięci naszego zmarłego kolegi. W rozmowie wzięli udział rodzice Łukasza oraz jego dwaj bracia, którzy opowiadali o zdarzeniach z jego życia, w których brał udział. Pod wpływem wspomnień niektórzy popłakali się ze wzruszenia. Uczestnicy wraz z gośćmi obejrzeli reportaż zrobiony przez pracownię fotograficzną. Na filmie można było usłyszeć wypowiedzi uczestników, instruktora pracowni fotograficznej Krzysztofa Tusiewicza i kierownik Jolanty Kajmowicz – Sopickiej. Pokazano również wiele zdjęć Łukasza. Przeczytano krótkie scenki napisane przez Sylwię Juraszek, Grażynę Spodzieję i Katarzynę Soborak. Jeden z braci Łukasza pokazywał zdjęcia z jego lat szkolnych. Na zakończenie kierownik warsztatu oprowadziła gości po pracowniach. W imieniu grupy dziennikarskiej instruktorka tej pracowni wręczyła rodzicom Łukasza jego fotografię. Otrzymali oni także jego pracę konkursową przedstawiającą przekrojone jabłko. Kasia Tyczyńska podarowała im obrazek wykonany przez siebie z plasteliny.
Sylwestra

Popłynęły łzy wspomnień
Warsztat Terapii Zajęciowej ” JESTEŚ POTRZEBNY!” zorganizował dzień wspomnień o Łukaszu. Spotkanie odbyło się 21 lutego. Zaproszeni zostali rodzice i bracia Łukasza. Kierownik Jolanta Kajmowicz-Sopicka serdecznie przywitała zgromadzonych gości. Rodzice, uczestnicy oraz kadra warsztatu rozmawiali o tym, jaki był Łukasz.
– To był dobry, ciepły człowiek, który nie wstydził się żadnej pracy w warsztacie. Chłopak pełen życia, dbający o każdy szczegół – mówiono.
Popłynęła niejedna łza. Przyjaciele Łukasza z pracowni fotograficznej pokazali zrealizowany reportaż o nim pt. „Łukasz – ważne, żeby było idealnie”. W filmie można było zobaczyć wypowiedzi uczestników, kierownika WTZ i Krzysztofa Tusiewicza – instruktora pracowni fotograficznej, którzy opowiadali o jego pobycie w pracowniach. W reportażu przedstawiono również jego prace, zdjęcia, na których był wesoły, pełen energii i chęci do życia.
Rodzice po projekcji filmu byli bardzo wzruszeni. Dawid, młodszy brat Łukasza pokazał zdjęcia i opowiedział o jego zainteresowaniach. Dowiedzieliśmy się o największej pasji Łukasza – o żeglowaniu. Często z kolegami wyjeżdżał na żaglówki. Przeczytano krótkie scenki, wspomnienia napisane przez grupę dziennikarską. Rodzice z instruktorami zobaczyli pracownie, w których są pamiątki po naszym zmarłym koledze. Całe spotkanie odbywało się w smutku.
Grażka