ARCHIWUM

Edukacyjna wycieczka

obraz-014

12 września w poniedziałek czteroosobowa grupa dziennikarska uczestniczyła w  wycieczce po Cygańskim Lesie. Była to kolejna wycieczka przygotowana przez Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej wspólnie ze Stowarzyszeniem „Olszówka”.

 Kuba:
– Zbiórką naszej edukacyjnej wycieczki był ostatni przystanek autobusu nr 1 w Cygańskim Lesie. Dawniej, w tym miejscu była zajezdnia tramwajowa. Na starych fotografiach prezentowanych przez pana przewodnika, Jacka Zacharę mogliśmy zobaczyć jak wyglądała. Na zdjęciach zobaczyliśmy również tramwaje, ludzi, którzy kiedyś w Cygańskim Lesie mieszkali i pracowali. Podczas spaceru podziwialiśmy zabytkowe wille. Bardzo ładne.

Rafał:
– Przewodnik powiedział, że nazwa Cygański Las pochodzi z niemieckiego od „Zigeunerwald” i jest zniekształconą formą słowa „Ziegenwald” co oznacza „Kozi Las”. Na terenie i w okolicach Cygańskiego Lasu, podobnie jak w Olszówce zachowały się piękne wille letniskowe. Dzisiaj w tych zabytkowych budynkach działa Szkoła Podstawowa im. C. K. Norwida, dom dziecka, poczta, restauracje.
Redakcja „Tornado”

obraz-002

obraz-010

obraz-025

obraz-033

obraz-075

obraz-059

obraz-073

obraz-077

obraz-004fot. Jakub Baszak