ARCHIWUM

Muzeum w Górkach Wielkich

gorki002+

5 kwietnia uczestnicy pracowni fotograficznej wybrali się do Górek Wielkich do muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej.
– Zofia Kossak-Szatkowska jest polską pisarką. Napisała powieści „Krzyżowcy”, „Dziedzictwo”, „Bez oręża”. Jest autorką bajki dla dzieci „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzat” –  powiedział instruktor przed wejściem do Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”.
Centrum powstało w odnowionej części dworu, w którym przed II wojną światową mieszkała Zofia Kossak-Szatkowska. Podczas wojny budynek spłonął.   Obecnie w  Centrum znajdują się eksponaty związane z życiem i twórczością pisarki i jej rodziny.
– Obejrzeliśmy duże zdjęcia z tamtych czasów i wysłuchaliśmy głosu pani Zofii, która opowiadała jak dawniej wyglądały zabawy i jak ludzie spędzali czas podczas mroźnych zim. Dowiedzieliśmy się, że pisarka była inicjatorką powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Brała udział w Powstaniu Warszawskim – opowiadał jeden z uczestników.
Niedaleko dworu znajduje się  domek ogrodnika, w którym po wojnie mieszkała i tworzyła pisarka. Obecnie w budynku znajduje się  Muzeum Biograficzne im. Zofii Kossak, utworzone jeszcze przez męża pisarki, Zygmunta Szatkowskiego.
– Nie można robić zdjęć, ponieważ przed laty skradziono z muzeum kilka obrazów. Niektóre się odnalazły i wróciły do muzeum – powiedziała opiekunka zbiorów muzealnych.
Domek ogrodnika i zabytkowy dwór otacza park. W parku znajduje się tablica upamiętniająca Zofię Kossak-Szatkowską. Tablicę ufundowali mieszkańcy Górek Wielkich.
– Nieopodal znajduje się schronisko młodzieżowe, w którym dawniej mieściły się stajnie dworskie. Stajnie pięknie odremontowano. Na terenie schroniska zrobiliśmy przerwę – powiedział jeden z uczestników.
Arkadiusz Gołuch

gorki001+

gorki002+

gorki003+

gorki004+

gorki005+

gorki006+

gorki009+

gorki010+

gorki011+

gorki012+

gorki013+fot. uczestnicy pracowni dziennikarskiej i fotografii