ARCHIWUM

Twórcze spotkanie

HPIM9130

12 września w Rudzie Śląskiej odbyło się I Aktorskie Spotkanie Osób Niepełnosprawnych. Warsztat Terapii Zajęciowej „Jesteś Potrzebny!” przedstawił „Biełkę” – legendę o powstaniu miasta Bielsko-Biała oraz trzy etiudy teatralne dotyczące zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wystąpiły także grupy teatralne z Ośrodka Najświętszego Serca Jezusa z Rudy Śląskiej- Halemba. Obejrzeliśmy występ uczestniczki Środowiskowego Domu Samopomocy, która wcieliła się w postać znanej piosenkarki Dody. Licznie zgromadzoną publiczność zabawiał kabaret „Ja-jo”. W zabawny sposób przedstawił „Śpiącą królewnę”. Pogodną atmosferę wprowadził uczestnik warsztatu terapii zajęciowej, który zaśpiewał piosenkę zespołu Perfect. Spotkanie odbyło się w celu pokazania twórczości osób niepełnosprawnych. Potem pojechaliśmy na warsztaty terapii zajęciowej do Halemby. Zwiedziliśmy 16 pracowni terapeutycznych, do których uczęszcza 90 osób.
Sylwestra

Sztuka niepełnosprawnych
Pierwsze Aktorskie Spotkanie Osób Niepełnosprawnych odbyło się 12 września w Domu Kultury w Rudzie Śląskiej.Grupy teatralne warsztatów terapii zajęciowej ze Śląska pokazały swoje inscenizacje. Nasz WTZ „Jesteś potrzebny!” przedstawił spektakl pt.:”Biełka” mówiący o powstaniu miasta Bielsko – Biała oraz trzy etiudy, które przedstawiały jak trudno zdobyć pracę osobie niepełnosprawnej. Spotkanie miało na celu pokazanie efektów pracy aktorskiej osób niepełnosprawnych. W przyszłym roku planowane jest kolejne takie spotkanie.
Grażka

Na warsztatach w Rudzie Śląskiej
12 września uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej „Jesteś Potrzebny!” wzięli udział w Pierwszym Aktorskim Spotkaniu Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie odbyło się w Domu Kultury w Rudzie Śląskiej. Grupa teatralna WTZ z Bielska-Białej wystąpiła ze sztuką „Legenda o Biełce” i z trzema etiudami, które opowiadały o poszukiwaniu pracy przez osoby niepełnosprawne. Kabaretowa grupa niepełnosprawnych z Rudy Śląskiej przedstawiła „Królewnę Śnieżkę”. Na widowni było dużo młodzieży niepełnosprawnej. Bardzo im się podobało przedstawienie. Po artystycznych występach uczestnicy WTZ z Bielska pojechali autobusem do Ośrodka Najświętszego Serca Jezusa, gdzie odwiedzili Dom Pomocy Społecznej, Warsztat Terapii Zajęciowej w Rudzie Śląskiej. W świetlicy można było napić się herbaty i zjeść kanapki. W ośrodku jest dużo pracowni. Uczestnicy wyplatali z wikliny makramy, robili misterne obrazki z plasteliny, rzeźbili, odlewali formy z gipsu, wykonywali meble. Sklejali modele samolotów i statków. Opiekowali się zwierzętami. W pracowni zoologicznej można było poznać uroczą rodzinkę szynszyli. Wiele emocji wzbudziła pracownia doświadczania świata, gdzie postawiono łóżko wodne.
Katarzyna Soborak

HPIM9099

HPIM9089

HPIM9230

HPIM9191

HPIM9210

HPIM9220

HPIM9222

HPIM9225fot. Ewelina Gryglewicz, Grażyna Spodzieja