ARCHIWUM

Wiosenne rozmówki

DSC02845

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej przypada tradycyjnie na 21 marca. Początek astronomicznej wiosny to 20 marca, czyli moment zrównania dnia z nocą. Równonoc wiosenna oznacza, że dzień i noc trwają tyle samo. Przez kolejne pół roku dzień będzie dłuższy od nocy.
Przeprowadziliśmy (grupa dziennikarska) wśród uczestników warsztatu sondę na temat wiosny. Zadaliśmy pytanie: Czym dla ciebie jest wiosna?

Rafał B.: Wiosna to pora roku, kiedy wszystko rozkwita. Można sobie pójść na spacer. Wyjść na zewnątrz po zimowej przerwie jak ktoś nie lubi śniegu.

Łukasz K.: Ja osobiście nie lubię wiosny. Jest to okres, który kojarzy mi się z kłopotami zdrowotnymi, krwotokami z nosa. Zaczynają latać niebezpieczne dla człowieka owady. Muszę uważać, bo jestem uczulony na ukąszenia. Boję się owadów.

Arek: Dla mnie wiosna jest najfajniejszą porą roku. Kończy się zima, ciemna i ponura. Wiosną przyroda budzi się do życia. Kwitnie. Słońce już mocniej grzeje. Jest pięknie. Chce się po prostu żyć.

Ewa:  Lubię jak wszystko budzi się do życia. Robi się zielono. Na drzewach rozkwitają pierwsze pąki. A co najważniejsze, w powietrzu czuć wiosnę.

Janusz: Jest ciepło. Zieleni się trawa. Można wyjść na świeże powietrze. Usiąść w ogrodzie. Można w końcu umówić się ze znajomymi.

Maciek P.: Wiosna kojarzy mi się z pierwszym wiosennym deszczem. Można sobie planować piesze wędrówki. W wolnej chwili możemy pójść na rower.

Karolina: Wiosna jest po prostu piękna. Robi się zielono. Można odpocząć w ogródku. Porozmawiać z przyjaciółmi.

Antoni: Wiosna to naprawdę piękna pora roku. Zakładamy lżejsze ubrania. Zimowe odwieszamy do szafy. Oddychamy świeżym powietrzem. Można zrobić pierwsze porządki w ogródku. Pojawiają się świeże warzywa.

Maciej K.: Wiosna kojarzy mi się ze słońcem, ciepłem, piękną pogodą.

Jakub: Na wiosnę w sercach młodych ludzi rodzi się miłość. Można sobie zaprosić dziewczynę na spacer. Możemy zauważyć na drzewach pierwsze bazie. Wiosna kojarzy mi się również ze świętami wielkanocnymi.

Jadwiga: Drzewa, kwiatki, zielone liście, spacer, łąka.

Wiesław: Słońce, mewy, fale, ciepło, ptaki.

Halina: Słychać śpiew ptaków. Jest piękna pogoda. Jesteśmy w dobrych nastrojach i szczęśliwi.

Asia S.: Można chodzić na spacery. Robimy sobie przejażdżki rowerowe.

Andrzej K.: Zieleni się trawa. Mocno grzeje słońce.

Rafał P.: Dla mnie wiosna to ulubiona pora roku. Rozwijają się rośliny i śpiewają ptaki. Można podziwiać górskie krajobrazy.

Sondę przygotował Łukasz Kwaśny

P4250004

DSC02853

DSC02894

P4250020

P4250011

P4250013

P4250384

P4250402

P5090022

P5090043fot. uczestnicy pracowni dziennikarskiej i fotografii