ARCHIWUM

Zabawki na ludowo

HPIM3314

Na terenie Warsztatu Terapii Zajęciowej „JESTEŚ POTRZEBNY!” w maju i czerwcu zostały zorganizowane I Międzynarodowe Warsztaty Integracyjne „Zabawy i Zabawki”. W pracowni mody uczestnicy warsztatu zastosowali metodę szycia z kółek ściegiem ręcznym, wykorzystując taki surowiec jak tkanina. Zrobiono również kolorową włóczkową plecionkę.
– Prowadzę zajęcia w Żywcu w Domu Kultury. Zajmuję się ludowym zdobnictwem bibułowym – opowiadała pani Zosia, instruktorka.
W pracowni stolarskiej wykonano zabawkę z drewna, którą można zakwalifikować do góralskiej sztuki ludowej. W ramach tychże warsztatów grupa ze Słowacji na VII Beskidzkim Święcie Małych i Dużych wystawiła swoje przedmioty zrobione z drutu, jednocześnie ucząc uczestników ich wykonania. Można było obejrzeć naczynia, lampiony, wazony, ciekawą biżuterię. Wszystko to wykonane zostało słowacką techniką ludową zdobienia drutem. Organizatorem warsztatów był Regionalny Ośrodek Kultury z Bielska Białej. Każdy z uczestników przekazał po jednej pracy- zabawce do zbiorów Beskidzkiego Centrum Zabawkarstwa Ludowego w Bielsku – Białej. Pozostałe zabawki zostały do dyspozycji autora i Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego „Teatr Grodzki”.
Renata

HPIM3308

HPIM3313

HPIM3319 fot. uczestnicy pracowni dziennikarskiej i fotografii