W Łodygowicach
28 kwietnia uczestnicy pracowni fotograficznej wybrali się na plener do Łodygowic.
– Spacerowaliśmy po parku. Na tablicach informacyjnych zobaczyliśmy zdjęcia przedstawiające główne zabytki Łodygowic.
Jakub
– Najpierw udaliśmy się do XVII wiecznego dworku.
Renata Talik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łodygowicach była naszym przewodnikiem.
Zobaczyliśmy wystawę obrazów przedstawiających zbójników. Dowiedzieliśmy się, że zbójnicy podczas potopu szwedzkiego pomagali w walkach ze Szwedami. W zamian za to mieli darowane przestępstwa. Niestety niektórzy po wojnie wrócili do grabieży i napadów.
Arek
– Podobały mi się obrazy zbójników. Ich kolorowe stroje. Ciekawe były obrazy przedstawiające walkę zbójników ze Szwedami.
Asia
– Później poszliśmy do Izby Regionalnej, w której znajdowały się rzeczy codziennego użytku sprzed stu lat i starsze m.in. szafy, skrzynie na ubrania, łóżko, sprzęty gospodarstwa domowego. Myślę, że można było się cofnąć w czasie i wyobrazić sobie, jak dawniej żyli i mieszkali ludzie.
Jakub
– Chcieliśmy jeszcze zobaczyć zabytkowy kościół. Zapytaliśmy panią Renatę o drogę. Powiedziała nam, żebyśmy zwrócili uwagę na most, który jest bardzo stary i podczas powodzi nie uległ uszkodzeniu. Kiedy stanęliśmy już przed mostem, okazało się, że jest on murowany i po remoncie, i nie wygląda na stary. Przeszliśmy na drugą stronę rzeki. Z daleka było już widać kościół, którego szukaliśmy.
Arek
– Kościół jest z drewna z XVII wieku. Warto wspomnieć, że jest to najstarszy zabytek w Łodygowicach. Szkoda, że nie mogliśmy wejść do środka.
Jakub
– Robiliśmy zdjęcia przed kościołem. Jest to jeden z największych kościołów drewnianych w Beskidach.
Asia
– Plener był ciekawą historyczną wyprawą. Mogliśmy się dowiedzieć ciekawych rzeczy i zobaczyć starą architekturę. Pierwszy raz byłem w tym miejscu.
Arek
fot. uczestnicy pracowni dziennikarskiej i fotografii